- Home - Home


  2nd Annual Summit Racing Equipment RC Fall Nationals


10/05/2019 - LoneStar RC Dragway- Texas Motor Speedway
118 Total Entries - 235 Races Run


  2nd Annual Summit Racing Equipment RC Fall Nationals


10/05/2019 - LoneStar RC Dragway- Texas Motor Speedway
118 Total Entries - 235 Races Run


Top Fuel (3s)
   FINAL   
Recap
Winner
David Goldstein

#3 Qualifier
Runner-Up
Johnny Edwards (R)
#2 Qualifier

Event Bests
RT:.005 R2David Goldstein
ET: 1.170R2AD Rigmaiden
MPH:108.0 Q1AD Rigmaiden

9 Entries  •  Class ET Record: 1.146
Traxxas Pro Funny Car (3s)
   FINAL   
Recap
Winner
Scott Davis

#1 Qualifier
Runner-Up
Jazmine Hernandez
#3 Qualifier

Event Bests
RT:.011 R1Jazmine Hernandez
ET: 2.123R1Jazmine Hernandez
MPH:66.0 Q1Michael Mercadel

7 Entries  •  Class ET Record: 2.090
Young Gunners
   FINAL   
Recap
Winner
Brandon Mares

#1 Qualifier
Runner-Up
Piper Munson
#2 Qualifier

Event Bests
RT:.052 R1Brandon Mares
Off Dial: .040R1Sarah Shipman
MPH:48.0 R3Piper Munson

5 Entries
Pro Mod (2s)
   FINAL   
Recap
Winner
Jerry Shields

#1 Qualifier
Runner-Up
Robert St. Pierre
#4 Qualifier

Event Bests
RT:.000 R1Duwayne Cooley
ET: 1.333R2Jerry Shields
MPH:102.0 R2Jerry Shields

12 Entries  •  Class ET Record: 1.318
Traxxas Sportsman Funnycar (2s)
   FINAL   
Recap
Winner
Colby Taylor

#1 Qualifier
Runner-Up
Scott Davis
#2 Qualifier

Event Bests
RT:.007 R1Matthew Munson
ET: 2.375Q2Colby Taylor
MPH:53.0 Q1Colby Taylor

7 Entries  •  Class ET Record: 2.334
Pro Stock (1s)
   FINAL   
Recap
Winner
Michael Chandler

#1 Qualifier
Runner-Up
Jeremy Miller
#2 Qualifier

Event Bests
RT:.009 Q1Jazmine Hernandez
ET: 1.610R1Michael Chandler
MPH:81.0 R1Michael Chandler

8 Entries  •  Class ET Record: 1.538
Street Eliminator (2s)
   FINAL   
Recap
Winner
Carson Snyder

#13 Qualifier
Runner-Up
Michael Chandler
#14 Qualifier

Event Bests
RT:.013 Q1Eric Hancock
Off Dial: .002R2Michael Chandler
MPH:63.0 Q1Jered Mills (R)

26 Entries
2.50 Index
   FINAL   
Recap
Winner
Annalisa Poddighe

#4 Qualifier
Runner-Up
Matthew Munson
#2 Qualifier

Event Bests
RT:.001 Q1Annalisa Poddighe
Off Dial: .008R2Chris Markowski
MPH:55.0 R3Michael Mercadel

10 Entries
Quick 16 Bracket (2.5 or Quicker)
   FINAL   
Recap
Winner
Chad Howard

#12 Qualifier
Runner-Up
Joel Shipman
#10 Qualifier

Event Bests
RT:.014 R1Robert St. Pierre
Off Dial: .002R2Mason Cooley
MPH:100.0 R1Willie Thomas

13 Entries
All Run Bracket
   FINAL   
Recap
Winner
Jeff Schmidt Jr.

#1 Qualifier
Runner-Up
Chris Markowski
#21 Qualifier

Event Bests
RT:.000 R1Aaron Jones
Off Dial: .012R3Chris Markowski
MPH:62.0 Q1Chad Howard

21 Entries



DragTrac v4.00 © 2015-2020 WebMonkeyTech